Blog > Komentarze do wpisu
Teoria Wszystkiego

Styczeń to jeden z najlepszych miesięcy w kinach, gdyż pokazywane są wtedy właśnie wszystkie produkcje nominowane do Oscarów oraz te które już zdobyły nagrody jak np. Złote Globy. Tym razem przedstawiam wam dramat biograficzny o tytule "Teoria wszystkiego" w reżyserii Jamesa Marsha. Jest to brytyjska produkcja filmowa opowiadająca historię bardzo znanego i jeszcze bardziej inteligentnego fizyka i astrofizyka czyli Stephena Hawkinga. W roli głównej zobaczymy Eddiego Redmayne, a oprócz niego w filmie wystąpili m.in. Felicity Jones, Emily Watson, a również Charlie Cox.  Poniżej prezentujemy dość długi opis filmu.

"Teoria wszystkiego" to niezwykle piękna i budująca historia, przedstawiająca postać jednego z najwybitniejszych umysłów naszych czasów - słynnego astrofizyka, Stephena Hawkinga. To również opowieść o ludziach, którzy dzięki miłości potrafią stawić czoło wszelkim przeciwnościom losu. W 1963 roku Stephen Hawking (Eddie Redmayne), student astronomii i kosmologii na Uniwersytecie w Cambridge ma już osiągnięcia w swojej dziedzinie i ambicje znalezienia "prostego, ale wymownego wytłumaczenia" wszechświata. Osobiste doświadczenia otwierają przed nim inne, zupełne nieznane terytoria. Stephen zakochuje się w koleżance, studentce nauk humanistycznych, Jane Wilde (Felicity Jones). Jednak w wieku 21 lat ten młody i znakomicie zapowiadający się naukowiec otrzymuje druzgocącą diagnozę: stwardnienie zanikowe boczne. Jak wyrokują lekarze, choroba w krótkim czasie zaatakuje jego sprawność ruchową i ograniczy możliwość porozumiewania się. Jednak miłość Jane, jej wsparcie i determinacja okazują się nieocenione. Mając u boku kochającą żonę, Stephen nie dopuszcza do siebie myśli, że postawiona przez lekarzy diagnoza może być ostateczna. Jane zachęca męża, żeby ukończył doktorat, w którym pojawiają się zaczątki słynnej teorii o stworzeniu wszechświata. Po jego entuzjastycznym przyjęciu Stephen pochyla się nad kolejnym naukowym wyzwaniem, zgłębiając zagadnienie, które stało się w jego życiu rzeczą niezwykle cenną - czas.

Tak jak wspominałem na początku, jest to jeden z filmów, które w tym roku ma szansę na nagrodę Oscara (w pięcu różnych kategoriach) ale ten film ma już na swoim koncie dwie statuetki Złotego Globa dla najlepszego aktora oraz najlepszą muzykę. Zachęcam do obejrzenia zwiastuna filmu tutaj.


piątek, 30 stycznia 2015, w.mateusz

Polecane wpisy