Blog > Komentarze do wpisu
Polski film wojenny - Karbala

Można odnieść wrażenie, że polskie kino z rok na rok wypuszcza coraz lepsze produkcje filmowe i że to wszystko idzie w dobrym kierunku. Dziś na warsztat wezmę nowy polski film wojenny o tytule "Karbala" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, który jest autorem takich filmów jak "Generał Nil" czy "Lincz". Karbala to miasto w Iraku, w którym w 2004 roku stacjonowali polscy żołnierze na misji w Afganistanie. Premiera tego filmu w polskich kinach odbyła się 11 września i nadal można go obejrzeć. W obsadzie zobaczymy m.in.: Bartłomieja Topę, Anotniego Królikowskiego, Leszka Lichotę a także kilku aktorów zagranicznych. W kolejnym akapicie krótki opis filmu.

 

Środek wojny w Zatoce Perskiej. 3 kwietnia 2004 roku. Do irackiego miasta Karbala przybywają pielgrzymi celebrujący święto Aszura. Niespodziewanie, w pełnym ludzi mieście, dochodzi do zamachów, które poprzedzają atak na strategiczny City Hall - siedzibę lokalnych władz i policji. Na placu boju pozostaje jedynie, pozbawiona wsparcia, garstka polskich i bułgarskich żołnierzy. Dochodzi do jednej z najbardziej bohaterskich bitew Polaków po II wojnie światowej. Stając oko w oko ze śmiercią, polscy żołnierze przeżywają 4 dni piekła. Heroiczna postawa, determinacja i wola walki sprawiają, że polsko-bułgarska formacja nie tylko wygrywa bitwę, ale wychodzi z niej bez straty jednego żołnierza.

 

Jak już napisałem, film "Karbala" miał swoją premierę w kinach. Widzowie bardzo dobrze go przyjeli i średnia ocena tego filmu na portalu filmweb.pl to 7,2 na 10 możliwych. Jeśli ktoś jeszcze nie widział zwiastun to polecam obejrzeć tutaj. Wybieracie się do kina, a może już byliście? Zapraszam do komentarzy.

wtorek, 15 września 2015, w.mateusz

Polecane wpisy